Máš profil na Instagramu, TikToku nebo YouTube. Pravidelně sdílíš obsah, chodí ti zprávy, srdíčka, komentáře, noví sledující… jen ty peníze, ty ti zatím ještě moc nechodí. Ale neboj se nic, Bluetero a dnešní článek tu je od toho, aby ti pomohli tuhle situaci otočit k lepšímu. Zaveselíš se ty i tvoje peněženka!
Tvořit obsah je radost, to je bez debat.
Ale radost ti nájem nezaplatí.
To je bohužel taky bez debat.
Pokud nad vytvářením contentu trávíš hodiny týdně (nebo snad dokonce denně!), případně pokud máš na svoje sítě navázané další podnikání, je na čase položit si zásadní otázku: Jak to udělat, aby se ti tvoje tvorba začala finančně vyplácet? 💸
Najít odpověď může být celkem oříšek. Sociální sítě totiž slouží hlavně k tomu, aby ti pomohly vybudovat jméno a sdílet obsah zdarma. S monetizací tvé tvorby je to ale trošku složitější.
Monetizace obsahu na Instagramu
Tady to bude rychlovka.
Instagram ti za tvoji tvorbu nebo počty zhlédnutí nevyplácí vůbec nic. Takže i když trefíš jackpot a tvůj příspěvek se stane virálním, máš z toho přesně 0 Kč. A to není mnoho!
Alternativní cestou, jak se dostat k příjmům z Instagramu, je skrze spolupráce. Propojíš se s firmou a ta ti výměnou za promo na tvém profilu nabídne něco na oplátku. Počítej s tím, že pokud nejsi větší tvůrce, většinou půjde spíš o barter. Neboli za svou práci nedostaneš peníze, ale jinou službu nebo produkt.
Někde to může dávat smysl. Pokud tvoříš cestovatelský obsah a navážeš spolupráci s hotelem ve Špindlu, který ti nabídne ubytko zdarma, můžeš z toho vytěžit další obsah pro svůj profil.
Ale platí, že ani barterem nájem nezaplatíš. 🫡
Monetizace obsahu na TikToku
Mezi nejoblíbenější způsoby, jak dostávat zaplaceno přímo od TikToku, patří Program odměňování tvůrců, ve kterém musíš splňovat několik kritérií, třeba:
- Mít minimálně 10 000 sledujících.
- Nasbírat alespoň 100 000 zhlédnutí za posledních 30 dní.
Těch podmínek existuje více, ale z čísel výše vidíš, že splnit pravidla (zvlášť v České republice, kde pracuješ s menším publikem) může být docela fuška.
Další způsob, jak na TikToku napřímo vydělávat, jsou živá vysílání, respektive dary, které ti sledující během livestreamů pošlou.
Monetizace obsahu na YouTube
Na YouTube jsou tvoje příjmy závislé hlavně na reklamách. Čím více lidí se podívá na reklamu ve tvém videu, tím více vyděláváš.
Tohle může být hodně ošemetná záležitost. Tvoji odběratelé totiž chtějí vidět tvůj obsah, a ne kampaně na cizí produkty, které jim přerušují sledování videa. Tolerance lidí vůči reklamám není zrovna vysoká a často tak jako tvůrce balancuješ na hodně tenké hraně.
Podobně jako u TikToku, i na YouTube pak musíš pro monetizaci svého obsahu splnit některé další podmínky, třeba:
- Tvůj kanál musí odebírat alespoň 1 000 uživatelů.
- Tvoje videa musí za uplynulý rok nasbírat alespoň 4 000 hodin zhlédnutí nebo tvoje Shorts musí mít za posledních 90 dní alespoň 10 milionů zhlédnutí.
Když algoritmy nealgoritmují
Vysdílíš příspěvek, pošleš ho do světa a se slzou v oku sleduješ, jak se tvému výtvoru daří. Anebo taky nedaří. Proč? Možná proto, že je úterý, Merkur je ve zpětném chodu a ty nemáš v kapse čtyřlístek a podkovu.
Přemýšlíš, že by ses v budoucnu chtěl/a tvorbou obsahu živit? Předvídatelnost tvých příjmů ti budou lehce (hodně) komplikovat algoritmy. Ty ovlivňují, kolika lidem se tvé příspěvky ukážou… anebo taky neukážou.
Sociální sítě si tajemství svých algoritmů pečlivě střeží a navíc jejich zákonitosti často mění: Někdy protlačují krátká videa, někdy dlouhá videa, někdy žádná videa. Kontrolu nad nimi každopádně nemáš.
Mimochodem, jedna z mála věcí, na které si můžeš přeci jen u algoritmů dlouhodobě vsadit, je, že tvůj obsah budou penalizovat, jakmile začneš uživatele odvádět z platformy pryč. Sociální sítě totiž chtějí, aby u nich lidé zůstávali co nejdéle.
To je ostatně důvod, proč třeba na Instagramu nemůžeš přidávat prokliknutelné odkazy do textů příspěvků nebo komentářů. Ostatní sítě ti to možná dovolí, ale výrazně tvému příspěvku omezí dosahy. Což může být problém, pokud si chceš promovat svůj e-shop nebo web.
Suma sumárum, pokud je tvým cílem začít na svém obsahu vydělávat, sociální sítě ti stačit nebudou. Drtivá většina z nich je totiž stavěná hlavně za tím účelem, aby přinášela peníze především samotné platformě. Příjmy tvůrců tu hrají spíše vedlejší roli.
Pro monetizaci obsahu existují lepší platformy. Určené přesně k tomu, abys mohl/a vydělávat na tom, co tvoříš.
Co ti Bluetero přinese oproti sociálním sítím navíc?
Ve zkratce: peníze.
Kterými – konečně – zaplatíš ten nájem. Nebo třeba dovolenou, lepší techniku na natáčení, případně freelancera, který ti pomůže se správou sítí.
U nás nemusíš mít desítky tisíc sledujících, nemusíš do svého obsahu přidávat reklamy, nemusíš se trefovat algoritmům do nálady. Stačí, že tvoříš něco hodnotného, něco, co mají lidé rádi.
Bluetero ti přinese:
- Předem jasné podmínky: Dopředu víš, kolik procent ze svého honoráře dostaneš. V Blueteru si ukrojíme 9 %, nebo 15 %.
- Hladkou komunikaci: Možná víš, že dopsat se na podporu Instagramu nebo jiných velkých platforem je výkon hodný mistra. U nás to funguje jinak. Bez problémů se k nám dovoláš, domejluješ nebo dopíšeš na Discordu. Mluvíme česky a se vším ti rádi pomůžeme.
- Jednoduchý systém: Bluetero jsme navrhli tak, aby ti u nás bylo dobře. Najdeš tu přehledný dashboard a klidně za tebe přebereme i fakturaci, ať se nemusíš crcat s papírováním.
Pokud se ti naše nabídka pozdává, můžeš si úplně nezávazně otestovat modré vody Bluetera. Dokud nevytvoříš žádné placené předplatné, bereme si přesně 0 % neboli 0 Kč.
Tak co na to říkáš?